Skip to content

182 Columbus Dr.Jersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jun 19, 2001

Property Information

Block12703
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-NH
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,548
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$575,100
71%
Improvement Value:$233,400
29%
Total Assessment$808,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,054-0.6%
2024$18,167+40.1%
2023$12,968-0.4%
2022$13,017+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1867