Skip to content

200 Columbus Dr.(Unit C0308)Jersey City, NJ 07302

Built 1874

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Oct 20, 2022

Property Information

Block12703
Lot3
QualifierC0308
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0572
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage572
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
29%
Improvement Value:$244,400
71%
Total Assessment$344,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,690-0.6%
2024$7,739+40.1%
2023$5,524-0.4%
2022$5,545+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft572DeedBook 9715, Page 315Recorded12/14/2022

Property Sale

Sale
$470,000
Sq Ft572DeedBook 9552, Page 380Recorded4/20/2021

Property Sale

Sale
$110,000
DeedBook 5538, Page 291

Property Built

Built

Year Built: 1874