Skip to content

200 Columbus Dr.(Unit C0401)Jersey City, NJ 07302

Built 1874

Last Sale Price
$164,500
Last Sale Date
Sep 23, 1987

Property Information

Block12703
Lot3
QualifierC0401
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0910
Description4S-B-28U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage910
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$322,700
76%
Total Assessment$422,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,439-0.6%
2024$9,498+40.1%
2023$6,780-0.4%
2022$6,805+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$164,500
DeedBook 3805, Page 323

Property Built

Built

Year Built: 1874