Skip to content

319 Barrow St.(Unit C0102)Jersey City, NJ 07302

Built 1898

Last Sale Price
$346,000
Last Sale Date
Sep 20, 2016

Property Information

Block12705
Lot12
QualifierC0102
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0560
Description6S-B-2C-26U-H(1
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage560
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
27%
Improvement Value:$266,000
73%
Total Assessment$366,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,173-0.6%
2024$8,224+40.1%
2023$5,871-0.4%
2022$5,893+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$346,000
DeedBook 9152, Page 977

Property Built

Built

Year Built: 1898