Skip to content

134 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1878

Last Sale Price
$1,620,000
Last Sale Date
Jun 28, 2023

Property Information

Block12706
Lot30
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-3U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage2,633
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$716,000
47%
Improvement Value:$791,800
53%
Total Assessment$1,507,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,669-0.6%
2024$33,880+40.1%
2023$24,185-0.4%
2022$24,276+4.5%
Property History
Sales2

Property Sale

Sale
$1,620,000
Sq Ft2,633DeedBook 9760, Page 679Recorded7/25/2023

Property Sale

Sale
$1,350,000

From:

To:

Sq Ft1,920DeedBook 8983, Page 243Recorded7/17/2014

Property Built

Built

Year Built: 1878