Skip to content

352 Varick St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1,730,000
Last Sale Date
Mar 27, 2024

Property Information

Block12706
Lot36
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4S-S-B-D-4U-NH
Dwellings4
ZoningR-2
Sq Footage3,081
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$646,000
40%
Improvement Value:$985,400
60%
Total Assessment$1,631,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,429-0.6%
2024$36,658+40.1%
2023$26,168-0.4%
2022$26,266+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,730,000
Sq Ft3,081DeedBook 9820, Page 480Recorded5/6/2024

Property Built

Built

Year Built: 1900