Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0201)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$600,000
Last Sale Date
Mar 23, 2023

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0201
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,165
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$579,200
85%
Total Assessment$679,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,167-0.6%
2024$15,262+40.1%
2023$10,894-0.4%
2022$10,935+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$600,000
Sq Ft1,165DeedBook 9739, Page 518Recorded4/5/2023

Property Sale

Sale
$455,000
DeedBook 8895, Page 770

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847