Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0301)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$610,000
Last Sale Date
Aug 22, 2024

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0301
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,149
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
15%
Improvement Value:$574,000
85%
Total Assessment$674,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,050-0.6%
2024$15,145+40.1%
2023$10,811-0.4%
2022$10,851+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$610,000
Sq Ft1,149DeedBook 9852, Page 771Recorded10/7/2024

Property Sale

Sale
$600,000

From:

To:

Sq Ft1,149DeedBook 9383, Page 928Recorded3/1/2019

Property Sale

Sale
$450,000
DeedBook 8888, Page 90

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847