Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$435,000
Last Sale Date
Jul 2, 2024

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage628
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
23%
Improvement Value:$334,900
77%
Total Assessment$434,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,711-0.6%
2024$9,772+40.1%
2023$6,976-0.4%
2022$7,002+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$435,000
Sq Ft628DeedBook 9838, Page 294Recorded8/1/2024

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft628DeedBook 9445, Page 295Recorded10/28/2019

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

Sq Ft628DeedBook 8995, Page 136Recorded9/16/2014

Property Sale

Sale
$321,000
DeedBook 8648, Page 348

Property Built

Built

Year Built: 1847