Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$442,500
Last Sale Date
May 29, 2025

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage620
Acreage0.63

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
25%
Improvement Value:$299,600
75%
Total Assessment$399,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,923-0.6%
2024$8,979+40.1%
2023$6,410-0.4%
2022$6,434+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$442,500
Sq Ft620DeedBook 9907, Page 821Recorded6/19/2025

Property Sale

Sale
$410,000
Sq Ft620DeedBook 9425, Page 13Recorded8/9/2019

Property Sale

Sale
$410,000
DeedBook 9425, Page 13

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8677, Page 835

Property Built

Built

Year Built: 1847