Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0410)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Mar 7, 2023

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0410
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage888
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$412,600
80%
Total Assessment$512,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,446-0.6%
2024$11,518+40.1%
2023$8,222-0.4%
2022$8,253+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000
Sq Ft888DeedBook 9736, Page 316Recorded3/23/2023

Property Sale

Sale
$131,000

From:

To:

Sq Ft888DeedBook 9324, Page 468Recorded7/18/2018

Property Sale

Sale
$328,000
DeedBook 8911, Page 192

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847