Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0438)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$530,000
Last Sale Date
Aug 19, 2016

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0438
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage876
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
20%
Improvement Value:$399,800
80%
Total Assessment$499,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$11,161-0.6%
2024$11,231+40.1%
2023$8,017-0.4%
2022$8,047+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$530,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 9142, Page 434Recorded8/31/2016

Property Sale

Sale
$295,000

From:

To:

Sq Ft876DeedBook 8968, Page 507Recorded4/17/2014

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847