Skip to content

227 Columbus Dr.(Unit C0433)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$615,000
Last Sale Date
Aug 19, 2024

Property Information

Block12707
Lot1
QualifierC0433
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,335
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$614,200
86%
Total Assessment$714,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,948-0.6%
2024$16,048+40.1%
2023$11,456-0.4%
2022$11,499+4.5%
Property History
Sales4

Property Sale

Sale
$615,000
Sq Ft1,335DeedBook 9848, Page 32Recorded9/16/2024

Property Sale

Sale
$675,000
DeedBook 9142, Page 155

Property Sale

Sale
$320,000

From:

To:

Sq Ft1,335DeedBook 8950, Page 158Recorded11/24/2013

Property Sale

Sale
$464,000
DeedBook 8631, Page 825

Property Built

Built

Year Built: 1847