Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Owner
---
Last Sale Price
$675,000
Last Sale Date
Feb 28, 2025

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,324
Acreage1.88

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$647,000
87%
Total Assessment$747,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$16,681-0.6%
2024$16,785+40.1%
2023$11,982-0.4%
2022$12,027+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$675,000
Sq Ft1,324DeedBook 9885, Page 715Recorded3/13/2025

Property Sale

Sale
$730,000

From:

To:

Sq Ft1,324DeedBook 9410, Page 587Recorded6/19/2019

Property Sale

Sale
$730,000
DeedBook 9410, Page 587

Property Sale

Sale
$405,000
DeedBook 8854, Page 762

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847