Skip to content

347 Varick St.(Unit C0205)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$510,000
Last Sale Date
Oct 23, 2017

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0205
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage709
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$357,400
78%
Total Assessment$457,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,214-0.6%
2024$10,278+40.1%
2023$7,337-0.4%
2022$7,364+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$510,000

From:

To:

Sq Ft709DeedBook 9254, Page 244Recorded11/13/2017

Property Sale

Sale
$315,000
DeedBook 8784, Page 20

Property Built

Built

Year Built: 1847