Skip to content

343 Varick St.(Unit C0302)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$340,000
Last Sale Date
Aug 6, 2008

Property Information

Block12707
Lot3
QualifierC0302
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building ClassC0669
Description4S-B-2C-6U-H(1)
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage669
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
22%
Improvement Value:$354,800
78%
Total Assessment$454,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,156-0.6%
2024$10,219+40.1%
2023$7,295-0.4%
2022$7,322+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$340,000
DeedBook 8587, Page 134

Property Built

Built

Year Built: 1847