Skip to content

167 Wayne St.(Unit C0105)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$265,000
Last Sale Date
Jul 12, 2012

Property Information

Block12801
Lot1
QualifierC0105
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage586
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
21%
Improvement Value:$323,200
79%
Total Assessment$408,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,115-0.6%
2024$9,172+40.1%
2023$6,548-0.4%
2022$6,572+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$265,000
DeedBook 8867, Page 631

Property Sale

Sale
$23,153,333
DeedBook 8053, Page 16

Property Built

Built

Year Built: 1847