Skip to content

167 Wayne St.(Unit C0106)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$350,000
Last Sale Date
Jul 28, 2010

Property Information

Block12801
Lot1
QualifierC0106
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage887
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$85,000
19%
Improvement Value:$360,600
81%
Total Assessment$445,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,950-0.6%
2024$10,013+40.1%
2023$7,147-0.4%
2022$7,174+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$350,000
DeedBook 8784, Page 694

Property Built

Built

Year Built: 1847