Skip to content

167 Wayne St.(Unit C0303)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$500,000
Last Sale Date
Aug 2, 2023

Property Information

Block12801
Lot1
QualifierC0303
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage777
Acreage0.63

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$376,300
79%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,636-0.6%
2024$10,702+40.1%
2023$7,640-0.4%
2022$7,668+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$500,000
Sq Ft777DeedBook 9770, Page 474Recorded9/12/2023

Property Sale

Sale
$305,000
DeedBook 8681, Page 220

Property Built

Built

Year Built: 1847