Skip to content

158 Wayne St.(Unit C0218)Jersey City, NJ 07302

Built 1847

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Nov 15, 2016

Property Information

Block12707
Lot2
QualifierC0218
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page127

Building Details

Building Class---
Description4&5S-470U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage777
Acreage1.88

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$376,300
79%
Total Assessment$476,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,636-0.6%
2024$10,702+40.1%
2023$7,640-0.4%
2022$7,668+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000

From:

To:

Sq Ft777DeedBook 9161, Page 805Recorded12/1/2016

Property Sale

Sale
$395,000

From:

To:

Sq Ft777DeedBook 8945, Page 629Recorded11/26/2013

Property Sale

Sale
$355,800
DeedBook 8489, Page 52

Property Built

Built

Year Built: 1847