Skip to content

119 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Owner
---
Last Sale Price
$2,400,000
Last Sale Date
Jul 28, 2025

Property Information

Block12802
Lot10.01
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-4U
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage3,344
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$780,000
31%
Improvement Value:$1,736,000
69%
Total Assessment$2,516,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$56,182-0.6%
2024$56,535+40.1%
2023$40,357-0.4%
2022$40,508+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$2,400,000
Sq Ft3,344DeedBook 9932, Page 48Recorded9/23/2025

Property Built

Built

Year Built: 1880