Skip to content

2 Hampton Ct. Ter.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$2,650,000
Last Sale Date
Jul 11, 2023

Property Information

Block12803
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,392
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,900
45%
Improvement Value:$735,100
55%
Total Assessment$1,330,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,699-0.6%
2024$29,885+40.1%
2023$21,333-0.4%
2022$21,413+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$2,650,000
Sq Ft3,392DeedBook 9762, Page 320Recorded7/31/2023

Property Sale

Sale
$1,075,000

From:

To:

DeedBook 8922, Page 539Recorded7/24/2013

Property Sale

Sale
$800,000
DeedBook 8163, Page 96

Property Built

Built

Year Built: 1887