Skip to content

115 Wayne St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,850,000
Last Sale Date
Jun 3, 2022

Property Information

Block12802
Lot14.02
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U
Dwellings2
ZoningR-2
Sq Footage3,597
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$780,000
52%
Improvement Value:$720,000
48%
Total Assessment$1,500,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$33,495-0.6%
2024$33,705-9.0%
2023$37,037
Property History

Property Sale

Sale
$1,850,000
DeedBook 9681, Page 221

Property Sale

Sale
$1,200
DeedBook 9336, Page 468

Property Built

Built

Year Built: 1880