Skip to content

321 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1880

Last Sale Price
$1,700,000
Last Sale Date
Dec 13, 2021

Property Information

Block11208
Lot12
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description3S-F+B-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage3,600
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$711,000
43%
Improvement Value:$944,300
57%
Total Assessment$1,655,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$36,963+17.1%
2024$31,577+40.1%
2023$22,541-0.4%
2022$22,625+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$1,700,000
Sq Ft3,600DeedBook 9638, Page 958Recorded2/8/2022

Property Built

Built

Year Built: 1880