Skip to content

3 Hampton Ct. Ter.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$1,825,000
Last Sale Date
May 16, 2025

Property Information

Block12803
Lot11
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,900
48%
Improvement Value:$644,500
52%
Total Assessment$1,239,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$27,676-0.6%
2024$27,849+40.1%
2023$19,880-0.4%
2022$19,954+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$1,825,000
Sq Ft2,034DeedBook 9905, Page 558Recorded6/10/2025

Property Sale

Sale
$830,000
DeedBook 7875, Page 347

Property Built

Built

Year Built: 1887