Search
Foreclosures
Tools
Property History
No events match the selected filters.
297 Barrow St.Jersey City, NJ 07302
Apartment
Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Sep 29, 2020
Property Information
Block12803
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128
Building Details
Building Class---
Description5S-B-A-22U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.13
Owner Mailing
Street
City / State / ZIP
Assessment
Land Value:$1,430,000
38%
Improvement Value:$2,358,900
62%
Total Assessment$3,788,900
Tax History
| Year | Property taxes | Change |
|---|---|---|
| 2025 | $84,606 | -0.6% |
| 2024 | $85,137 | +40.1% |
| 2023 | $60,774 | -0.4% |
| 2022 | $61,001 | +4.5% |
Property History
No events match the selected filters.