Skip to content

98 Mercer St.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$391,000
Last Sale Date
Oct 20, 1998

Property Information

Block12803
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$691,200
52%
Improvement Value:$626,500
48%
Total Assessment$1,317,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$29,424-0.6%
2024$29,609+40.1%
2023$21,136-0.4%
2022$21,215+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$391,000
DeedBook 5349, Page 316

Property Built

Built

Year Built: 1887