Skip to content

104 Mercer St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Owner
---
Last Sale Price
$558,500
Last Sale Date
Oct 7, 2019

Property Information

Block12803
Lot32
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings3
Zoning---
Sq Footage688
Acreage0.04

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$189,400
39%
Improvement Value:$302,100
61%
Total Assessment$491,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,975-0.6%
2024$11,044+40.1%
2023$7,884-0.4%
2022$7,913+26.7%
Property History

Property Sale

Sale
$558,500
Sq Ft688DeedBook 9448, Page 551Recorded11/8/2019

Property Sale

Sale
$558,500
DeedBook 9448, Page 551

Property Built

Built

Year Built: 1905