Skip to content

108 Mercer St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$525,000
Last Sale Date
Nov 5, 2009

Property Information

Block12803
Lot34
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-2U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,166
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$612,000
86%
Total Assessment$712,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,899-0.6%
2024$15,999+40.1%
2023$11,420-0.4%
2022$11,463+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$525,000
DeedBook 8700, Page 525

Property Built

Built

Year Built: 1900