Skip to content

7 Hampton Ct. Ter.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Apr 5, 2012

Property Information

Block12803
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-1U-H
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage2,667
Acreage0.02

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$594,900
50%
Improvement Value:$595,100
50%
Total Assessment$1,190,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$26,573-0.6%
2024$26,739+40.1%
2023$19,088-0.4%
2022$19,159+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1887