Skip to content

6 Hampton Ct. Ter.Jersey City, NJ 07302

Built 1887

Owner
---
Last Sale Price
$1,875,000
Last Sale Date
Sep 11, 2025

Property Information

Block12803
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description2.5S-BT-B-D-2UH
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage2,034
Acreage0.02

Owner Mailing

Street---
City / State / ZIP---

Assessment

Land Value:$594,900
46%
Improvement Value:$690,400
54%
Total Assessment$1,285,300

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$28,701-0.6%
2024$28,881+40.1%
2023$20,616-0.4%
2022$20,693+4.5%
Property History
Sales3

Property Sale

Sale
$1,875,000
Sq Ft2,034DeedBook 9931, Page 993Recorded9/23/2025

Property Sale

Sale
$985,000
DeedBook 8875, Page 530

Property Sale

Sale
$785,000
DeedBook 8171, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1887