Skip to content

266 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1867

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Feb 21, 2023

Property Information

Block12804
Lot21
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-D-2U
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage3,982
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
45%
Improvement Value:$990,100
55%
Total Assessment$1,790,100

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$39,973-0.6%
2024$40,224+40.1%
2023$28,713-0.4%
2022$28,821+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$750,000
DeedBook 6066, Page 1

Property Built

Built

Year Built: 1867