Skip to content

318 Montgomery St.Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Mar 31, 2004

Property Information

Block12809
Lot29
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage4,000
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$705,600
51%
Improvement Value:$679,200
49%
Total Assessment$1,384,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$30,923-7.4%
2024$33,397+40.5%
2023$23,768-0.4%
2022$23,858+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1900