Skip to content

280 Montgomery St.

Jersey City, NJ 07302

Built 1905

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Oct 7, 2016

Property Information

Block12804
Lot28
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description4S-B-D-4U-H
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,762
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$800,000
48%
Improvement Value:$860,000
52%
Total Assessment$1,660,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$37,068-0.6%
2024$37,300+40.1%
2023$26,626-0.4%
2022$26,726+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1905