Skip to content

316 Fifth St.Jersey City, NJ 07302

Built 1915

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Nov 18, 1997

Property Information

Block11209
Lot14
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page112

Building Details

Building Class---
Description4S-F-D-4U-NH
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage3,456
Acreage0.05

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$731,900
52%
Improvement Value:$688,900
48%
Total Assessment$1,420,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$31,476-0.6%
2024$31,675+40.5%
2023$22,540-0.4%
2022$22,625+4.6%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1915