Skip to content

297 Varick St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1900

Last Sale Price
$595,000
Last Sale Date
Dec 22, 2004

Property Information

Block12807
Lot6
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building ClassC1522
Description4S-B-D-3U-H(1)
Dwellings3
ZoningR-2
Sq Footage1,522
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$731,500
88%
Total Assessment$831,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,567-0.6%
2024$18,684+40.1%
2023$13,337-0.4%
2022$13,387+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$595,000
DeedBook 7462, Page 103

Property Built

Built

Year Built: 1900