Skip to content

83 Bright St.(Unit C0202)Jersey City, NJ 07302

Built 1908

Last Sale Price
$545,000
Last Sale Date
Jan 18, 2007

Property Information

Block13905
Lot13
QualifierC0202
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page139

Building Details

Building ClassC1530
Description4S-B-D-8U-CONDO
Dwellings1
ZoningR-2
Sq Footage1,530
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
12%
Improvement Value:$734,600
88%
Total Assessment$834,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$18,637-0.6%
2024$18,753+40.1%
2023$13,387-0.4%
2022$13,437+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$545,000
DeedBook 8142, Page 155

Property Built

Built

Year Built: 1908