Skip to content

323 Varick St.(Unit C0001)Jersey City, NJ 07302

Built 1870

Last Sale Price
$355,000
Last Sale Date
Jun 30, 2022

Property Information

Block12808
Lot5
QualifierC0001
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page128

Building Details

Building Class---
Description3S-B-3U-CONDO
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage673
Acreage0.03

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$251,600
65%
Improvement Value:$137,600
35%
Total Assessment$389,200

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,691-0.6%
2024$8,745
Property History

Property Sale

Sale
$355,000
Sq Ft673DeedBook 9682, Page 603Recorded7/18/2022

Property Built

Built

Year Built: 1870