Skip to content

43 Mercer St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 2010

Last Sale Price
$485,000
Last Sale Date
Sep 13, 2021

Property Information

Block12905
Lot11
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building ClassC0652
Description3.5S-B-D-4U-H(1
Dwellings4
Zoning---
Sq Footage652
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$365,500
79%
Total Assessment$465,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,395-0.6%
2024$10,460+40.1%
2023$7,467-0.4%
2022$7,495+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$485,000
DeedBook 9620, Page 889

Property Sale

Sale
$485,000
Sq Ft652DeedBook 9620, Page 889Recorded12/7/2021

Property Sale

Sale
$420,000

From:

To:

Sq Ft652DeedBook 9054, Page 953Recorded7/31/2015

Property Built

Built

Year Built: 2010

Property Sale

Sale
$160,000
DeedBook 5853, Page 191