Skip to content

222 Montgomery St.(Unit C0501)Jersey City, NJ 04083

Built 2004

Last Sale Price
$100
Last Sale Date
Dec 4, 2002

Property Information

Block12905
Lot22
QualifierC0501
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description6S-B-50U-CONDO

Assessment

Land Value:$98,700
10%
Improvement Value:$885,900
90%
Total Assessment$984,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$21,986+891.3%
2024$2,218+40.1%
2023$1,583-0.4%
2022$1,589+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 2004