Skip to content

51 Mercer St.(Unit C0002)Jersey City, NJ 07302

Built 1931

Last Sale Price
$499,000
Last Sale Date
Oct 15, 2020

Property Information

Block12905
Lot8
QualifierC0002
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page129

Building Details

Building Class---
Description3S-BT-B-6UCONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage708
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
21%
Improvement Value:$386,700
79%
Total Assessment$486,700

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$10,868-0.6%
2024$10,936+40.1%
2023$7,807-0.4%
2022$7,836+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$499,000
Sq Ft708DeedBook 9522, Page 838Recorded11/24/2020

Property Sale

Sale
$268,000
DeedBook 8788, Page 737

Property Built

Built

Year Built: 1931