Skip to content

154 Steuben St.(Unit C0403)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$879,000
Last Sale Date
Sep 14, 2021

Property Information

Block13002
Lot28
QualifierC0403
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description7S-18U-7P-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,092
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
13%
Improvement Value:$668,000
87%
Total Assessment$768,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$17,149-0.6%
2024$17,257+22.0%
2023$14,147-0.4%
2022$14,200+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$879,000
Sq Ft1,092DeedBook 9603, Page 78Recorded10/4/2021

Property Sale

Sale
$811,000
DeedBook 9044, Page 332

Property Sale

Sale
$811,000

From:

To:

Sq Ft1,092DeedBook 9044, Page 332Recorded6/15/2015

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8674, Page 360

Property Built

Built

Year Built: 2008