Skip to content

144 Steuben St.Jersey City, NJ 07302

Built 1911
Apartment

Last Sale Price
$10
Last Sale Date
Dec 17, 2009

Property Information

Block13002
Lot8
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description9.5S-RC-D-36U-H
Dwellings---
Zoning---
Sq Footage---
Acreage0.23

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$3,240,000
27%
Improvement Value:$8,760,000
73%
Total Assessment$12,000,000

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$267,960-0.6%
2024$269,640+10.3%
2023$244,549-0.4%
2022$245,464+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1911