Skip to content

154 Steuben St.(Unit C0603)Jersey City, NJ 07302

Built 2008

Last Sale Price
$875,000
Last Sale Date
Apr 28, 2016

Property Information

Block13002
Lot28
QualifierC0603
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building Class---
Description7S-18U-7P-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,060
Acreage0.09

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
14%
Improvement Value:$598,500
86%
Total Assessment$698,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$15,598-0.6%
2024$15,695+13.0%
2023$13,886-0.4%
2022$13,938+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$875,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 9128, Page 635Recorded6/30/2016

Property Sale

Sale
$665,000

From:

To:

Sq Ft1,060DeedBook 8927, Page 989Recorded8/27/2013

Property Sale

Sale
$500,000
DeedBook 8660, Page 50

Property Built

Built

Year Built: 2008