Skip to content

143 Morgan St.(Unit C0503)Jersey City, NJ 07302

Built 2004

Last Sale Price
$630,000
Last Sale Date
Aug 16, 2018

Property Information

Block13002
Lot14
QualifierC0503
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page130

Building Details

Building ClassC0770
Description11S-B-40U-CONDO
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage770
Acreage---

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$100,000
24%
Improvement Value:$316,500
76%
Total Assessment$416,500

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,300-0.6%
2024$9,359+9.8%
2023$8,522-0.4%
2022$8,554-4.4%
Property History

Property Sale

Sale
$630,000

From:

To:

Sq Ft770DeedBook 9345, Page 644Recorded10/4/2018

Property Sale

Sale
$570,000
DeedBook 9125, Page 561

Property Built

Built

Year Built: 2004