Skip to content

3569 Kennedy Blvd.Jersey City, NJ 07307

Built 1890

Last Sale Price
$368,000
Last Sale Date
Feb 15, 2016

Property Information

Block1303
Lot16
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page13

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,621
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$146,900
41%
Improvement Value:$209,700
59%
Total Assessment$356,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$7,963-0.6%
2024$8,013+40.1%
2023$5,720-0.4%
2022$5,741+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$368,000
DeedBook 9103, Page 1

Property Sale

Sale
$368,000

From:

To:

Sq Ft1,740DeedBook 9103, Page 1Recorded2/29/2016

Property Sale

Sale
$250,000
DeedBook 8741, Page 583

Property Built

Built

Year Built: 1890