Skip to content

82 De Kalb Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1912

Last Sale Price
$421,750
Last Sale Date
Jul 30, 2018

Property Information

Block13201
Lot13
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage1,980
Acreage0.04

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$177,700
44%
Improvement Value:$226,200
56%
Total Assessment$403,900

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,019-0.6%
2024$9,076+40.1%
2023$6,479-0.4%
2022$6,503+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$421,750

From:

To:

Sq Ft1,980DeedBook 9342, Page 894Recorded9/25/2018

Property Sale

Sale
$212,000

From:

To:

DeedBook 8954, Page 314Recorded1/16/2014

Property Sale

Sale
$163,000
DeedBook 5623, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1912