Skip to content

51 Stuyvesant Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$345,000
Last Sale Date
Feb 4, 2016

Property Information

Block13201
Lot7
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2.5S-F-D-1U-H
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,176
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$230,500
63%
Improvement Value:$134,900
37%
Total Assessment$365,400

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,159-0.6%
2024$8,211+40.1%
2023$5,861-0.4%
2022$5,883+4.5%
Property History

Property Sale

Sale
$345,000

From:

To:

DeedBook 9106, Page 285Recorded3/15/2016

Property Sale

Sale
$245,000
DeedBook 9056, Page 580

Property Sale

Sale
$245,000

From:

To:

DeedBook 9056, Page 580Recorded8/10/2015

Property Sale

Sale
$331,000
DeedBook 7555, Page 333

Property Built

Built

Year Built: 1900