Skip to content

100 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1890

Last Sale Price
$1
Last Sale Date
Jul 21, 2007

Property Information

Block13203
Lot31
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2.5S-FD-1UH-BG3
Dwellings1
Zoning---
Sq Footage1,642
Acreage0.08

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$203,300
51%
Improvement Value:$194,300
49%
Total Assessment$397,600

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$8,878-0.6%
2024$8,934+40.1%
2023$6,378-0.4%
2022$6,401+4.5%
Property History

Property Built

Built

Year Built: 1890