Skip to content

132 Highland Ave.Jersey City, NJ 07306

Built 1900

Last Sale Price
$666,500
Last Sale Date
Dec 16, 2021

Property Information

Block13203
Lot45
Qualifier---
CountyHudson
MunicipalityJersey City
Tax Map Page132

Building Details

Building Class---
Description2S-F-D-2U-H
Dwellings2
Zoning---
Sq Footage2,028
Acreage0.06

Owner Mailing

Street
City / State / ZIP

Assessment

Land Value:$200,000
49%
Improvement Value:$210,800
51%
Total Assessment$410,800

Tax History

YearProperty taxesChange
2025$9,173-0.6%
2024$9,231+40.1%
2023$6,589-0.4%
2022$6,614+4.5%
Property History
Sales1

Property Sale

Sale
$666,500
Sq Ft2,028DeedBook 9642, Page 262Recorded2/22/2022

Property Built

Built

Year Built: 1900